Elektronik tebligat sistemiyle 5 yılda 7,1 milyar TL tasarruf

Elektronik tebligat sistemiyle kamuda önemli tasarruf sağlandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, PTT AŞ’nin yurt içinde ve dışında yaşayan vatandaşlar, tüzel kişiler ve kamu kurumlarına Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi (UETS) üzerinden hızlı ve güvenli olarak sunduğu elektronik tebligat hizmetinin 5 yıldır başarıyla sürdürüldüğünü ifade etti.

Ulusal elektronik tebligat hizmetinin yaygınlaştırılmasıyla zamandan tasarruf sağlanırken, çevrenin korunması adına da önemli adım attıklarına dikkati çeken Uraloğlu, “PTT tarafından 2019’da başlatılan UETS üzerinden, 5 yılda gönderilen elektronik tebligat adedi 213 milyona ulaştı.

Zaman, iş gücü ve maliyet gibi birçok alanda sağladığı yararın yanı sıra, 126 bin 990 ağacın korunmasına katkı sağlayan bu sistemimiz sayesinde 7 milyar 136 milyon 589 bin lira kamu tasarrufu sağlandı.” bilgilerini verdi.

Mobil uygulamayla arşivleniyor

Uraloğlu, UETS mobil uygulamasının da hizmete girdiğini, uygulamayla elektronik tebligatların kolaylıkla görüntülenebildiğini belirtti. Uygulamayla vatandaşların mobil uygulama üzerinden anında yeni tebligatla ilgili bildirim alabildiklerini aktaran Uraloğlu, “Mobil uygulama üzerinden alınan tebligatlar ayrıca dijital olarak da arşivlenebiliyor.

Vatandaşlarımız UETS ile ilgili ‘www.etebligat. gov.tr’ sayfasından UETS hesabını açabiliyor, kullanım kılavuzlarına ulaşabiliyor ve mevcut hesabına gelen elektronik tebligatlarını da görüntüleyebiliyor.” açılamasını yaptı. Uraloğlu, bu yılın başında devreye alınan yeni sistemle kullanıcıların, e-Devlet hesapları üzerinden iki aşamalı giriş yöntemiyle kimlik doğrulamalarını yaparak, dünyanın her yerinden UETS hesaplarına online ulaşabildiklerini kaydetti.

Sistemin yüksek düzeyde güvenli olduğuna işaret eden Uraloğlu, şu ifadeleri kullandı: “UETS başvuruları e-Devlet hesabının yanı sıra elektronik imza ve mobil imzayla da online olarak yapılabiliyor. Bu yöntemlere ek olarak vatandaşlarımız, en yakın PTT müdürlüklerine şahsen başvurarak UETS adreslerini alabiliyor. Alınan e-tebligat adresi, kullanıcıların elektronik tebligatlarla ilgili doğrulanmış cep telefonuna SMS veya e-mail yoluyla ücretsiz gönderiliyor.”

Kalkınma Yolu ile nakliye süreci 25 güne düşecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Kalkınma Yolu Projesi kapsamında 1200 kilometrelik demir yolu, otoyol, enerji nakil ve iletişim hattı planladıklarını, gelecek sene bunun ilk fazının devreye alınacağını bildirdi. Uraloğlu, “Süveyş Kanalı’ndan 35 günde geçen gemi trafiği var. Ümit Burnu’nda ise bu 45 güne çıkıyor. Kalkınma Yolu’nu bitirdiğimizde nakliye süreci 25 güne düşecek” diye konuştu.

Kalkınma Yolu Projesi çalışmalarının beklediklerinden hızlı gittiğine dikkati çeken Uraloğlu, “Ciddi mesafeler aldık, her ay arkadaşlarımız Irak’a gidiyor. Yarın bazı anlaşmalar yapacağız. Proje neredeyse bitme durumundadır, bunların hepsini resmileştirip, daha hızlı ilerleyeceğiz. Kalkınma Yolu Projesi’nin inşa süresini 5 yıl içinde bitirilebileceğimizi öngörüyoruz” dedi. Zengezur Koridoru’ndaki gelişmelere de değinen Uraloğlu, “engezur Koridoru’nun ülkemiz sınırındaki 224 kilometrelik kısmının ihalesini yaptık ” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x